Klimatyzacja to genialny wynalazek pozwala pasażerom samochodów podróżować latem w komfortowych warunkach.
Gdy tylko temperatura za oknem spadnie, większość kierowców na długie miesiące zapomina o tym dodatku. To duży błąd – kilka rad od pracowników firmy Janisz, które pozwolą sprawić by „klima” działała poprawnie cały rok.
Przez lata na temat klimatyzacji narosło wiele mitów. Stosowanie tego urządzenia zwiększa zużycie paliwa, to oczywiste. Jednak ze strachu przed częstszymi wizytami na stacjach kierowcy popełniają kilka błędów. Nierzadko nawet latem rezygnują z klimatyzacji i zamiast tego otwierają okna. Podczas powolnej jazdy po mieście faktycznie może mieć to sens (choć nie pozwoli tak skutecznie schłodzić wnętrza), jednak już po nabraniu prędkości opuszczone szyby zdecydowanie pogarszają aerodynamikę i oznaczają, że zużyjemy niemal tyle samo paliwa, co w przypadku uruchomienia klimatyzacji, a komfort takiej jazdy będzie zdecydowanie mniejszy. Jednak nieprzemyślane oszczędności są problemem nie tylko latem, ale też zimą.
Wiosna, lato, jesień, zima? Klima!
Wielu kierowców wyłącza klimatyzację po skończeniu się letnich upałów. W naszym klimacie oznacza to długi czas przerwy w pracy dla tego urządzenia. To jednak spory błąd. Taka pozorna oszczędność może doprowadzić do szybszego zużycia i awarii klimatyzacji. Elementem przede wszystkim narażonym na uszkodzenie jest sprężarka. Choć może się wydawać inaczej, jest to skomplikowane urządzenie, a jako takie nie może być bezawaryjne. Nieużywanie klimatyzacji przez dłuższy czas, na przykład przez całą zimę, może spowodować powstanie korozji na elementach ciernych sprzęgła sprężarki. Trzeba również pamiętać o tym, że czynnik chłodzący w układzie klimatyzacji jest jednocześnie nośnikiem oleju dla sprężarki. Jeśli przez długi czas nie używamy klimatyzacji, olej i czynnik rozwarstwiają się, a wówczas, tuż po uruchomieniu klimatyzacji, nie ma co liczyć na prawidłowe smarowanie elementów tego urządzenia. W sprężarce tłokowej szybko mogą powstać rysy; jednocześnie pojawiają się opiłki, które niszczą układ. Naprawa – jeśli będzie wymagała wymiary sprężarki – to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
Zadbaj o swoje zdrowie – zadbaj o klimatyzację
Jeśli w aucie po włączeniu przycisku A/C pojawia się jakikolwiek nieprzyjemny zapach, to znak, że sprawy zaszły już nieco za daleko i trzeba podjąć radykalne kroki. Powodem tych zapachów są grzyby i drobnoustroje, które rozrosły się w przewodach, filtrach, a wreszcie w parowniku. Można spróbować zdezynfekować układ samodzielnie, korzystając z preparatów dostępnych w handlu, ale może to okazać się działaniem krótkotrwałym i nieprzynoszącym pożądanego efektu.
Niestety, w takim wypadku najskuteczniej jest odwiedzić serwis JANISZ – specjalistę układów klimatyzacyjnych i oczyścić ewentualnie wyremontować ten element auta. Cały zabieg nie powinien trwać krócej niż 40 minut. Jest to związane z czasem wymiany czynnika chłodzącego i procedurami ponownego uruchomienia urządzenia.
Popularnym rozwiązaniem jest ozonowanie, należy je robić regularnie raz w roku. Nowszą metodą jest dezynfekowanie za pomocą ultradźwięków. Ta metoda choć droższa zapewnia dłuższe działanie. Co dwa lata zalecana jest całkowita wymiana czynnika chłodzącego (oczywiście wraz ze sprawdzenie szczelności układu).
Klimatyzacja w samochodzie nie tylko latem
Dlaczego jesienią i zimą klimatyzacja również się przydaje? Po pierwsze, regularnie używany układ klimatyzacji, nie ulega przyspieszonej degradacji. W czasie pracy wszystkie elementy są też odpowiednio smarowane. Poza tym klimatyzacja pozwala na szybsze i skuteczniejsze odparowanie szyb, co w jesiennych warunkach jest wysoce potrzebną funkcją. Jej naturalną funkcją jest bowiem osuszanie powietrza.
Z tego powodu warto regularnie (raz w tygodniu), choć na kilka minut, włączać klimatyzację nawet zimą. W ten sposób zadbamy o ten element i unikniemy kosztownych napraw. Taka chwilowa praca nie zwiększy zauważalnie zużycia paliwa, a na pewno ewentualne wydatki w serwisie będą niewspółmiernie większe.
Zapraszamy do serwisu firmy JANISZ na kontrole klimatyzacji w Twoim aucie. W celu uzyskania szczegółowych informacji lub umówienia wizyty prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta pod nr 58 320 16 16.