Początki oświetlenia w autach były różne. Dziś zapewnienie komfortowej i skutecznej obserwacji drogi to jedno z wyzwań stawianych przed nowoczesnymi samochodami i zawartym w nich wyposażeniu. Historycznie, pojawienie się samochodów dało możliwość nieograniczonego przemieszczania się, jednak w warunkach nocnych czy przy złej pogodzie jazda stawała się niebezpieczna ze względu na brak odpowiedniego oświetlenia pojazdu. Dziś każda zawnętrzna żarówka pojazdu, który ma ją fabrycznie – musi świecić i tak mówi prawo.
Na wstepie trochę historii: Pierwsze lampy pełniły funkcję oznaczającą pojazd, a nie oświetlającą drogę. Stosowano do tego celu lampy naftowe i lampy karbidowe. Pierwsze światła podobne do tych, których używamy obecnie, pojawiły się w 1913 roku, jednak miały one bardzo małą moc. W roku 1924 pojawiły się żarówki Philips Duplo, które miały dwa żarniki i dawały możliwość korzystania z nich jako świateł mijania i drogowych.
Ewolucja świateł w samochodzie
W roku 1957 w europejskich samochodach pojawiły się światła asymetryczne, w odróżnieniu od dotychczas stosowanych świateł symetrycznych, oświetlających równo lewą i prawą stronę przed samochodem. Światła symetryczne stosowane są dalej w Stanach Zjednoczonych. Kolejne etapy oświetleniowej rewolucji dotyczą zmiany żarówki. W latach sześćdziesiątych pojawiły się żarówki halogenowe, które świeciły dużo jaśniej niż dotychczas używane. W latach 80. zaczęto montować w samochodach reflektory soczewkowe, które precyzyjnie kierowały strumień światła. Kolejnym przełomem było pojawienie się lamp ksenonowych. W porównaniu do pierwszych żarówek halogenowych strumień światła ksenonowego był trzykrotnie intensywniejszy – z 1100 do 3200 lm (lumenów). Do stosowanych świateł ksenonowych wprowadzono mechanizm samopoziomowania – światła ustawiały się w zależności od załadowania samochodu, dzięki temu nie oślepiały nadjeżdżających z naprzeciwka pojazdów.
Od 2007 roku historia świateł pisana jest przez światła ledowe, które dają bardzo duże możliwości w zakresie efektywności i precyzji oświetlenia. Pozwalają one na przykład na automatyczną zmianę ze świateł mijania na drogowe, wygaszenie poszczególnych bloków świateł tak, by nie oślepiały one pieszego lub jadącego rowerzysty. Niemniej jednak też wymagają kontroli i uwagi, gdyż niewłaścieiw funkcjonujące mogą nie spełniać swojej roli.
W samochodzie znajduje się kilka rodzajów świateł: światła drogowe, mijania, kierunkowskazy, światło hamowania „stop”, światła oświetlające tablicę rejestracyjną, światła pozycyjne, światła odblaskowe i światła awaryjne. Pamiętaj by mieć je wszystkie sprawne ! – przeglądu swojego auta dokonasz w serwisie JANISZ.
Umów się na wizytę – kontakt z Biurem Obsługi Klienta pod nr 58 320 16 16.