Opony letnie – kompedium wiedzy
Opony letnie różnią się od zimowych wyglądem oraz mieszanką, z której zostały wykonane. Muszą bowiem dostosować się do innych warunków panujących na drodze. Dobierz opony do samochodudzięki wskazówkom ekspertów z serwisu mechanicznego w Pruszczu Gdańskim Grupy JANISZ.
Ważną cechą opon letnich jest ich wytrzymałość na ciepło i elastyczność. Są one wykonywane z twardszej mieszanki gumy aniżeli opony zimowe, aby przystosować bieżnik do wysokich temperatur. Posiadają również szerokie oraz poprzeczne rowki obwodowe, by sprawnie radzić sobie m.in. z odprowadzaniem wody. Brak w nich lameli układających się w ,,fale”, które są popularne w oponach zimowych. W letniej wersji ogumienia znajdują się jedynie proste nacięcia, które służą do likwidacji naprężeń występujących w oponach. Bieżnik opony letniej jest zdecydowanie mniej ponacinany aniżeli opony zimowej.
Skład opon zimowych to przede wszystkim kauczuk i krzemionka, Opony letnie, wykonane są z innej mieszanki gum z zawartością sadzy. Ze względu na skład właśnie, podczas zimnych miesięcy, opona letnia mogłyby twardnieć, stawać się mniej elastyczna, a przez to wpływać na przyczepność auta. Podobnie zachowywałaby się opona zimowa używana podczas ciepłych miesięcy.
Dlatego tak ważna jest zmiana opon w zależności od panującej pory roku. Przepisy jasno nie stwierdzają, kiedy powinna nastąpić wymiana opon. Przyjęło się jednak, że opony letnie zakładamy, gdy na zewnątrz przez dłuższy czas utrzymuje się temperatura przekraczająca +7-8℃ i nie występują już nocne przymrozki.
Oznaczenia opon – wymiary i parametry
Na boku każdej opony znajdziemy różne symbole. Co one oznaczają? Zobaczmy na przykładzie oznaczenia 205/55 R 16 91 H/V.
• Pierwsza cyfrą jest szerokość opony określona w milimetrach (205).
• Druga cyfra to stosunek procentowy wysokości do szerokości opony (np. 205/55 oznacza 55% z 205 milimetrów).
• Następnie oznaczona jest konstrukcja opony oraz rozmiar wewnętrznej średnicy opony w calach (R 16). W podanym przykładzie rozmiar felgi wynosi 16 Litera R jest zaś oznaczeniem radialnego typu wewnętrznej konstrukcji opony.
• Kolejny symbol w oznaczeniu opony określa jej maksymalne obciążenie. Do tego stosuje się indeksy nośności, w którym każda cyfra odnosi się do innej wartości maksymalnego ciężaru. Indeks 91 to maksymalne obciążenie do 615 kg.
• Indeksy prędkości H, V czy Y to informacja o tym, z jaką prędkością może poruszać się pojazd na wybranych oponach. Przy maksymalnym obciążeniu samochodu mamy oznaczenie ZR, które pozwala na jazdę do 240km na godzinę.
Aby odróżnić opony letnie od zimowych, wystarczy spojrzeć na oznaczenia. W przypadku opony zimowej znajdzie się na nich symbol szczytów górskich wraz z płatkiem śniegu, tzw. 3PMSF. Można go spotkać również na oponie całorocznej. Niektórzy, mniejsi producenci na całorocznych oponach zamieszczają napis „all season”. Jednak zazwyczaj nie są to pełnoprawne opony całoroczne. Letnia opona będzie się różnić od zimowej zarówno oznaczeniami, a właściwie brakiem oznaczenia 3PMSF, jak i wcześniej wspominanym wzorem bieżnika.
O tym, jaką wielkość i jaki rodzaj opony powinieneś wybrać, dowiesz się z naklejki na klapce od wlewu paliwa, bocznym słupku lub instrukcji obsługi pojazdu. Mamy nadzieję, że teraz wszystkie oznaczenia będą dla Ciebie w pełni zrozumiałe – jesli masz z naimi jednak problem zapraszamy do naszego warsztatu samochodowego w Pruszczu Gdańskim Grupy JANISZ.
We wszystkich problemach z Twoim samochodem pomogą Ci eksperci z serwisu samochodowego w Pruszczu Gdańskim Grupy JANISZ!
Zapraszamny do odwiedzenia warsztatu samochodowego w Pruszczu Gdańskim Grupy JANISZ!
Tel. do kontaktu: BOK: 58 320-16-16